To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
You just solve it like a normal multiplication problem and then start putting the decimal begin the answer and place it 3 numbers forward
We know that
Half-life is modeled by the formula
An=A0*(0.5)<span>^[t/h)]
where
An----------> </span>is the amount remaining after a time t
A0----------> is the initial quantity
t------------> is the time
h------------> is the half-life of the decaying quantity
in this problem
h=1601 years
A0=50 g
An=?
t=100 years
An=A0*(0.5)^[t/h)]---------> An=50*(0.5)^[100/1601)]-----> 47.88 gr
the answer is 47.88 g
You need to convert your 3200 sq ft into yards which is 355.556 sq yards then you divide 355.556 by 25 to get 14.22224 bags of seed needed
Simple.
100% of the student body is 160 + 80, which is 240.
160 is 66.7% of 240.
So 66.7% voted for a bulldog.
Hope this helps!