Answer:
The answer to your question is the theater is 6.7 mi from home
Step-by-step explanation:
Data
speed 1 = 2 mi/h
time in theater = 2h 15 min
speed 2 = 40 mi/h
time = 3.5 h
Process
1.- Write the formula to calculate speed
speed = distance / time
-Solve for time
time = speed x time
2.- Write and equation to solve this problem
total time = time from home to theater + time from theater to home
3.- Substitution
3.5 = d/2 + d/40
4.- Solve for d
3.5 = (20d + d) / 40
140 = 21d
d = 140 / 21
d = 6.7 mi
Answer:
23 people.
Step-by-step explanation:
T=125 + 5.25p
p=23
She'd spend a total of 245.75.
Answer:
Whats the question
Step-by-step explanation:
This uses the concept of proportions.
.002 converted to a fraction is 2/1000, or 1/500.
We set up the proportion like so:
10/100 = .002/x
Solve for x.
Cross-multiply.
10 * x = .002 * 100
10 * x = .2
x = .2 / 10
x = .02
The answer is .02
Answer:
Option b
Step-by-step explanation:
Given that a researcher measures IQ and weight for a group of college students.
In general, we think that the weight has nothing to do with IQ of a person and hence not correlated.
But if we go deep, we find that after a certain weight, the person becomes lazy and inactive with a chance to have reduced IQ
Weight gain causes also health problems including less activity of both brain and body and hence there is a chance for less IQ
So we find that as weight increases iq decreases and when weight decreases, IQ increases.
Thus we can say that there is a negative correlation but not necessarily near to one.
Hence option b is right