Answer:
The budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units
Explanation:
Since in the question, the ending inventory is 20% higher than beginning inventory.
So,
Let us assume the beginning inventory is based on 100. So, for ending inventory it would be 100 + 20 = 120
Now,
Method 1 : Ending inventory = 2,000 × 120 ÷ 100
= 2,400
Method 2 : Ending inventory = 2000 + 2000 × 20%
= 2000 + 400
= 2400 units
In both the methods, the answer is same
After considering the ending inventory, the budgeted could be calculated by using the equation which is shown below:
= Ending inventory + Forecast sales - beginning inventory
= 2,400 + 20,000 - 2,000
= 20,400 units
Thus, budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units.
Answer:
- <u><em>No, he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em></u>
Explanation:
To find how much<em> money Earl Mille</em>r, <em>owner of Papa Gino's franchise</em>, will have in <em>6 years</em>, you must calculate the value of the <em>$20,000</em> that he <em>invests</em> at the <em>5% compounded semiannually:</em>
- Semianual compounded interest: 5% / 2 = 0.05/2 = 0.025
Equation:
Where r/n was already calculated: r/n = 0.05/2 = 0.025; and t is the number of years: 6.

Hence the value of the money invested is less than the value of the truck, and <em>he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em>
Answer:
Chocolates R' Us, Inc.
Family hostility cannot be used as an argument to void the family attribution rules.
Lucy is still legally married to Desi. What the husband, Desi, therefore, owes, she owes equally despite their separation and her intention to reduce her ownership in their joint company.
Explanation:
Family Attribution Rules: Section 318 of the Internal Revenue Code says an individual shall be considered as owning the stock owned, directly or indirectly, by or for his spouse and his children, grandchildren, and parents, including legally adopted children.
Answer:
Give me brainliest pls! I neeed it to rank up jus pls do it!
Explanation:
Answer:
Bond Price = $149.1136446 million rounded off to $149.11
Explanation:
To calculate the price of the bond today, we will use the formula for the price of the bond. We assume that the interest rate provided is stated in annual terms. As the bond is a semi annual bond, the coupon payment, number of periods and semi annual YTM will be,
Coupon Payment (C) = 180 million * 0.08 * 6/12 = 7.2 million
Total periods (n) = 20 * 2 = 40
r or YTM = 0.1 * 6/12 = 0.05 or 5%
The formula to calculate the price of the bonds today is attached.
Bond Price = 7.2 * [( 1 - (1+0.05)^-40) / 0.05] + 180 / (1+0.05)^40
Bond Price = $149.1136446 million rounded off to $149.11