Answer: It will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg.
Explanation:
Boyle's Law: This law states that pressure is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
(At constant temperature and number of moles)
where,
= initial pressure of gas = 760 mm Hg
= final pressure of gas = 475 mm Hg
= initial volume of gas = 
= final volume of gas = ?
Putting in the values:

Thus it will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg
Answer: Ice is melting due to the transfer of thermal energy from Jan's hand to ice.
Explanation: The melting of ice is a physical change and is happening when the thermal energy from Jan's hand is transferred to ice. Due to this energy transfer, the particles of ice starts to move faster and hence, making the ice melt.
In this, the physical state of ice is changing from solid to liquid state.

a.
Acids react with bases and give salt and water and the products.
Hence, HCl reacts with NaOH and gives NaCl salt and H₂O as the products. The reaction is,
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
To balance the reaction equation, both sides hould have same number of elements.
Left hand side, Right hand side,
H atoms = 2 H atoms = 2
Cl atoms = 1 Cl atoms = 1
Na atoms = 1 Na atoms = 1
O atoms = 1 O atoms = 1
Hence, the reaction equation is already balanced.
b.
Molarity (M)= moles of solute (mol) / Volume of the solution (L)
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
Molarity of NaOH = <span>0.13 M
</span>Volume of NaOH added = <span>43.7 mL
Hence, moles of NaOH added = 0.13 M x 43.7 x 10</span>⁻³ L
= 5.681 x 10⁻³ mol
Stoichiometric ratio between NaOH and HCl is 1 : 1
Hence, moles of HCl = moles of NaOH
= 5.681 x 10⁻³ mol
5.681 x 10⁻³ mol of HCl was in <span>26.9 mL.
Hence, molarity of HCl = </span>5.681 x 10⁻³ mol / 26.9 x 10⁻³ L
= 0.21 M
The first step is to calculate the molarity of each compound:
final volume of solution = 157 + 139 = 296 mL
molarity of <span>nac2h3o2 = (157 x 0.35) / 296 = 0.1856 molar
molarity of </span><span>hc2h3o2 = (139 x 0.46) / 296 = 0.216 molar
Then, we calculate the pH as follows:
pKa of acetic acid = -log(</span><span>1.75 × 10^-5) = 4.7569
pH = pKa + </span><span> log ([salt] / [acid])
= </span>4.7569 + log(0.1856 / 0.216)
= 4.691