Answer:
amount of tax saving is $4320
Explanation:
given data
tax deduction = $18000
marginal tax rate = 24%
effective tax rate = 20%
to find out
amount of tax saving
solution
we know tax saving formula that is
tax saving = tax deduction × marginal tax ........................1
so now put here all value in equation 1
tax saving = tax deduction × marginal tax
tax saving = 18000 × 24%
tax saving = 18000 × 0.24
tax saving = 4320
so amount of tax saving is $4320
Great would need to ask the following questions
Are variable expenses unpredictable?
Is her quality of life already under pressure from current payment plans?
Are current fixed expenses a financial burden?
If Greta can reasonable predict her variable expenses and know that her current income is enough to handle fluctuations, then should can proceed with the purchase.
Answer:
positioning strategy.
Explanation:
According to my research on different types of business strategies, I can say that based on the information provided within the question the soft drink company is effectively using a positioning strategy. This is a strategy that focuses on one or two important key aspects in which to concentrate and excel on. In this situation the key aspect was healthy living.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
Current dividend per share paid (Do)
= <u>Total dividend </u>
No of shares outstanding
= <u>$1,600,000</u>
1,000,000 shares
= $1.60 per share
Current market price = $31
Growth rate = 8% = 0.08
Ke = Do<u>(1 + g)</u> + g
Po
Ke = $1.60<u>(1 + 0.08)</u> + 0.08
$31
Ke = 0.1357 = 13.57%
Interest rate on borrowing (Kd) = 10%
Tax rate (T) = 40% = 0.40
WACC = Ke(E/V) + Kd(D/V)(1-T)
WACC = 13.57(65/100) + 10(35/100)(1 - 0.4)
WACC = 8.82 + 2.10
WACC = 10.9%
The correct answer is A
Explanation:
In this case, we need to calculate cost of equity. The cost of debt has been given, which is the interest rate on long-term borrowing (10%). Since the debt proportion in the capital structure is 35% and equity proportion is 65%, it implies that the value of the firm is 100%. Then, WACC is the aggregate of cost of each stock and the proportion of each stock in the capital structure.
Answer:
a. The single line
Explanation:
Since in the question it is mentioned that a process is designed of nine minutes in which the decision is taken for using a single machine with eight workers or eight separate individual worker cell should be used. Also the eight individual operator sells performs the same assembly task
Based on the above information,
The single line would generated the high output there is a high chance of variability that results in generating less output as compared with the single line