Answer:
$1.7
Explanation:
From the question above Kirova company recorder the following information
Number of issued common shares is 990,000
Net income is $1,436,500
Number of authorized common share is 1,000,000
Weighted average income of outstanding common shares is 845,000
Number of treasury shares is 145,000
The formular to calculate the earning per share is
= Net income/Outstanding shares
Net income= $1,436,500
Outstanding shares= number of issued common shares- number of treasury shares
= 990,000-145,000
= 845,000
Therefore, the earnings per share can be calculated as follows
= 1,436,500/845,000
= $1.7
Hence Kirova's earning per share is $1.7
Answer:
value we place on this house when analyzing the option of using it as a professional office is $225000
Explanation:
Given data
house cost 4 year ago = $219,000
house valued = $239,000
real estate fees = $14000
property taxes = $4,000
to find out
What value should you place on this house
solution
we know if we sell house we should pay real estate fee
so we get need money to place is present cost - real estate fees
so cost will be
cost = house valued - real estate fees
cost = 239000 - 14000
cost = 225,000
so value we place on this house when analyzing the option of using it as a professional office is $225000
Answer:
The answer is E.
Explanation:
Total payment from customers is:
$537,400 + $737,500
= $1,274,900
Weighted average delay from customer A is:
($537,400/$1,274,900) x 3
=1.26 days
Weighted average delay from customer B is:
($737,500/$1,274,900) x 1
=0.58 day
Therefore, total weighted average delay is:
1.26 days + 0.58 day
=1.84days
Answer:
the $500,000 that the old production line costed must be treated as a sunk cost. Sunk costs are costs that have already been incurred and the firm cannot recover them no matter what they do. in this case, since ankle-length skirts are out of fashion, the production is useless and is worth $0.
Explanation:
Answer:
Correct choice: D
Explanation:
Regression Equation = Intercept + Slope * Customer visits in a month
Estimated costs = 1496 + 2.08 * 1600 = 4824