Percent of red lights last between 2.5 and 3.5 minutes is 95.44% .
<u>Step-by-step explanation:</u>
Step 1: Sketch the curve.
The probability that 2.5<X<3.5 is equal to the blue area under the curve.
Step 2:
Since μ=3 and σ=0.25 we have:
P ( 2.5 < X < 3.5 ) =P ( 2.5−3 < X−μ < 3.5−3 )
⇒ P ( (2.5−3)/0.25 < (X−μ)/σ < (3.5−3)/0.25)
Since, Z = (x−μ)/σ , (2.5−3)/0.25 = −2 and (3.5−3)/0.25 = 2 we have:
P ( 2.5<X<3.5 )=P ( −2<Z<2 )
Step 3: Use the standard normal table to conclude that:
P ( −2<Z<2 )=0.9544
Percent of red lights last between 2.5 and 3.5 minutes is
% .
3 gardeners :90 minutes
? Gardeners : 15 minutes
1 gardener : 270 minutes
? Gardeners : 270/15
18 gardeners
The rule of the <span>geometric sequence is

a ⇒⇒⇒ </span><span>the first term
r ⇒⇒⇒ </span><span>common ratio
Given: the fourth term </span>(a4) <span>= 121.5 and the common ratio = 3 and n = 4
∴</span><span>

∴ a = 121.5/3³ = 121.5/27 = 4.5
So, T</span><span>he formula for this sequence will be</span><span>

</span>
<span>No.
From the data provided you can not determine what the standard deviation is. In order to determine the standard deviation you need the actual grades not just a mean.</span>
solution:
Lets start with the most amount that could have been sold.......using guess and check, we can figure out that 290 salads could have been sold, while 8 cartons of milk would have been sold.
The least amount of salads that could have been sold were none.
so,
you have 0<s<290
at least none were sold, and at most 290 were sold
but I do believe you are missing part of the question