Answer:
= 152.40 g
Explanation:
The equation for the reaction is;
Cu(s) + AgNO3 → Ag(s) + Cu(NO3)2
Mass of silver nitrate = 320.0 g × 0.75
= 240.0 g
Molar mass of silver nitrate = 169.87 g/mol
Therefore;
Moles of silver nitrate = 240.0 g/169.87 g/mol
= 1.413 moles
Mole ratio of Silver nitrate to silver metal = 1 : 1
Therefore, moles of silver metal = 1.413 moles
Hence;
Mass of silver metal = 1.413 moles × 107.868 g/mol
<u>= 152.40 g</u>
Answer : The percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.
Explanation : Given,
Ideal pressure (true value) = 49.3 atm
Real pressure (measured value) = 47.3 atm
The formula used to calculate percent difference is :
Percent difference = 
Percent difference = 
Percent difference = 4.06 %
Therefore, the percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.
Answer: option C. 2 and 3.
Explanation:
1) Isotopes are atoms of a same element with different number of neutrons. That means that the isotopes of a same element have the same number of protons, since the number of protons is what identify an element.
2) For example, all the atoms of oxygen have 8 protons. But isotope oxygen-16 has 8 neutrons, while oxygen-18 has 10 neutrons.
3) In the figure there are 3 different atoms:
i) atom # 1 has 5 protons and 7 neutrons
ii) atom # 2 has 6 protons and 7 neutrons
iii) atom # 3 has 6 protons and 8 neutrons.
4) Hence the atoms with the same number of protons and different number of neutrons are the #2 and the # 3. So, they are the isotopes of the same element.