1/10 the value of 237 means we must multiply 1/10 by 237
1/10 * 237 = 23.7
Hope this helps!
The answer is C, Step 3: He should have divided both sides by -7.
⭐ Please consider brainliest! ⭐
✉️ If any further questions, inbox me! ✉️
Answer:
The angle of rotation is 2.11 °
Step-by-step explanation:
Given as :
The radius of the round path = r = 18 feet
The length of the distance cover by wheel = l = 38 feet
Let The angle of rotation = Ф
Now, According to question
∵ length of the arc of a circle subtending an angle at center = Ф
So,
length of the distance cover by wheel = π × radius × 
Since 180° = π radian
And π = 3.14
So, length of the distance cover by wheel = 180 °× radius × 
i.e l = r × Ф
Or, Ф = 
Or, Ф = 
Or, Ф = 2.11 °
So, The angle of rotation = Ф = 2.11 °
Hence, The angle of rotation is 2.11 ° Answer
The answer would be {(n^5)^2}/{(4*m^3)^2} = { n^{10} }/{16*m^6}
Answer:
A number line going from 0 to 4.5 in increments of 0.5
Step-by-step explanation:
This solution makes the most sense because 4.5 and 2.5 both have a decimal of 0.5