Answer: 7.12%
Explanation:
Effective Annual Interest rate is the nominal interest rate adjusted for the number of compounding periods a financial product will experience in a period of time.
To calculate the Effective Annual Rate one can use the following formula,
Effective Rate of Interest = (1+r/m)^m - 1
where r is the rate and
M is the no of compounding periods per year which in this case would be 2 because the payments are semi annual
Plugging in figures would give us,
Effective Rate of Interest = (1+0.07/2)^2 - 1
=0.0712
= 7.12%
If you need any clarification do comment or react.
Answer:
170,146
Explanation:
$250,000 / (1.08)5= 170,146
Answer:
Aggregate demand shifts to the right.
Explanation:
Tax rebate means that the people have a tax benefit that increases their disposable income.
When there is additional income available for people to spend, there is an increased demand that shifts to the right the aggregate demand curve.
It is unconnected to the supply curve and inflation so the correct answer is option A.
Hope that helps.
Answer:
E is the correct option
Explanation:
Interactive marketing is one to one marketing practice which caters to individual customers. It involves marketing initiatives triggered by customer preference and behavior. It is different from the traditional methods which were campaign based. The customer-centric strategy and interactive marketing involve reacting to customer actions and by fulfilling their expectations. Different characteristics of interactive marketing are Storytelling, Layered information, Two-way interaction, etc.
Answer:
Ben Lingo's Net Worth Statement:
Assets:
Cash $82
Savings $150
Car $2,000
Inventory $1,200
Total Assets = $3,432
Liabilities:
Car loan $1,500
Credit Union loan $80
Total Liabilities = $1,580
Net Worth = Total Assets - Total Liabilities
= $3,432 - $1,580
= $1,852