Answer:

Step-by-step explanation:
Let p be the number of identical packages.
We have been given that each package has a mass of 37.4 kg, so weight of p packages will be 37.4p.
The total mass of Renna and her load of identical packages is 620 kg.
We have been given that the mass limit for the elevator is 450 kg. This means that Renna can remove p packages from 620 kg such that 620 minus weight of p packages will be less than or equal to 450 kg.
We can represent this information in an inequality as:

Therefore, the inequality
can be used to determine the number of packages, p, Renna could remove from the elevator to meet the mass requirement.
<span>Let the larger number be x.
</span><span>A number, y, is equal to the difference of a larger number and 3.
y = x - 3
x - y = 3
</span>The same number is one-third of the sum of the large number and 9.
y = (1/3)(x + 9)
3y = x + 9
x - 3y = -9
The equations are:
x - y = 3
x - 3y = -9
Answer:
20
Step-by-step explanation:
In 8 hours, it will leak 2.5 * 8 = 20 cups of water.
Answer:
1.5 mph
Step-by-step explanation:
Let speed of boat be x
let speed of current be c
Also, note D = RT
D is distance
R is rate
T is time
Now, for first leg, we can write:
(x+c)3 = D
And for second leg , we can write:
(x-c)4.8 = D [note 4 hour 48 minutes is 4.8 hours]
We can equate both D's to get:
(x+c)3 = (x-c)4.8
3x + 3c = 4.8x - 4.8c
7.8c = 1.8x
We know x = 6.5 [given], plugging it in and solving for c:
7.8c = 1.8(6.5)
c = 1.5
Speed of Current = 1.5 miles per hour