There could be extra tips or they could be taxed differently
It's C.
The value is increasing threefold relative to the previous step.
all other function values increase by a fixed amount and are therefore linear
First, list all the given information:
*100 miles/week
*25 miles/gallon
*$4/gallon
*weekly expenditure reduced by $5
The easiest approach to use here is the dimensional analysis. Cancel out like units if they appear both in the numerator and denominator side. Solve first the original cost. The solution is as follows:
100 miles/week * 1 gal/25 miles * $4/gal = $16/week
The reduced cost would be:
16 - 5 = (New average miles/week) * 1 gal/25 miles * $4/gal
New average miles/week = 68.75 miles/week
The number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 167
Step-by-step explanation:
Step 1 :
Given,
Number of equal area spaces in the spinner = 6
Number of times the spinner was spun = 500
We need to find the number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4
Step 2 :
Total number of outcome = 6
Favorable outcomes are = Numbers greater than 4 = 5,6
Total number of favorable outcome = 2
Therefore Probability that the spinner will land on a number that is greater than 4 is
= 
The number of times that the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 500 ×
= 166.67 = 167 (rounded off to the nearest integer)
Step 3 :
Answer :
The number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 167
Answer:
The first step is to multiply by a power of 10, so the divisor is a whole number.
Step-by-step explanation: