Answer:
Down below
Step-by-step explanation:

This is an isosceles right triangle (AB = BC & ∠ B=90° - Given)
Then the angles at the base are equal and ∠ CAB = ∠ ACB = 45°
Theorem: Segment DE, joining the midpoints of 2 sides is:
1st) parallel to the 3rd side and
2nd) equal to half the measurement of the 3rd side
So if the 3rd side (hypotenuse) = 9 units, DE = 9/2 = 4.5 units
Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
So we have 10%+5%=15% of clients under the condition "permanent", and we can find the probability that a client in that group requested a haircut:
P(haircut | permanent)=10%/15%=2/3