The energy is transformed into kinetic energy which makes the substance to move. The law of conservation of energy which is the first law of thermodynamics states that in a closed system energy can neither be created nor destroyed but can change from one form to another
Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb
No, because an atom consists of two main parts and three subatomic
particles, protons, neutrons, and electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not effect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.
Answer: The oxidation state of selenium in SeO3 is +6
Explanation:
SeO3 is the chemical formula for selenium trioxide.
- The oxidation state of SeO3 = 0 (since it is stable and with no charge)
- the oxidation number of oxygen (O) IN SeO3 is -2
- the oxidation state of selenium in SeO3 = Z (let unknown value be Z)
Hence, SeO3 = 0
Z + (-2 x 3) = 0
Z + (-6) = 0
Z - 6 = 0
Z = 0 + 6
Z = +6
Thus, the oxidation state of selenium in SeO3 is +6