Answer:
Equipment 716,072.53 debit
Lease payable 716,072.53 credit
interest expense 64,446.53 debit
lease payable 64,446.53 credit
Explanation:
We record the lease payment present value:
C 100,000.00
time 12
rate 0.09
PV $716,072.5277
Now we solve for the interest accrued during the year
716,072.53 x 0.09 = 64.446,53
Answer: 2.36
Explanation: Hours per machine * # of machines
325 * 3 = 975
Units produced/ Machine Hour
2,300/975 = 2.36
Answer:
$650
Explanation:
Guaranteed Residual Value = FV = $1,000
Interest rate = r = 9% = 0.09
Number of years = n = 5 years
Using Following formula we can calculate today's worth of the engine.
Residual value after 5 years = Today's value x ( 1 + rate of interest )^number of years
FV = PV x ( 1 + r )^n
$1,000 = PV x ( 1 + 0.09 )^5
PV = $1,000 / ( 1.09 )^5
PV = $649.93
PV = $650 (rounded off to the nearest whole number)
Answer: Li can look for new ideas from different sources such as her career interests, problems she encountered on her job and suggestions from friends
Explanation: Great ideas are developed from a need to fix a problem. In searching for a new idea its encouraged for one to consider fixing a problem could be from a previous work environment. New ideas also come from ones interests such as a career path, a hobby or a passion. Alternatively, the importance of discussing ideas with friends and families can not be overemphasized as they know you best and can proffer great solution.