Answer: $112000
Explanation:
First, we calculate the book value in year 7 which will be:
= Depreciation × Balance life
= $400,000 × 3/10
= $120,000
Then, the cash flow as a result of the transaction will be:
= Asset sale - (Asset - Book value) × Tax rate
= 110000 - [(110000 - 120000) × 20%]
= 110000 - (-2000)
= 110000 + 2000
= 112000
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000
Answer:
The correct answer is E. master production schedules.
Explanation:
Master production schedules is not an input to the aggregate planning process all other options are its input,
Aggregate planning process is an attempt to respond to predicted demand within the constraints set by product, process and location decisions.
Hence, master production schedules is not a relevant input for this planning process but can be a result of the aggregate planning process. In other words master production schedule is formed after aggregated planning has been completed.
Answer:
Career or technical education.
Explanation:
Someone who wants credentials in skilled training, but in less time than a four- year degree should consider Career or technical education.
A technical education course is solely based on providing skilled training which will help the student to learn the practicalities in a shorter period of time.
They are focused on a specific kind of skilled training which you can use in your career. Technical education is also known by the name of a diploma which can be completed in a period of 2 years or even in a period of months.