Answer:
a: 28 < µ < 34
Step-by-step explanation:
We need the mean, var, and standard deviation for the data set. See first attached photo for calculations for these...
We get a mean of 222/7 = 31.7143
and a sample standard deviation of: 4.3079
We can now construct our confidence interval. See the second attached photo for the construction steps.
They want a 90% confidence interval. Our sample size is 7, so since n < 30, we will use a t-score. Look up the value under the 10% area in 2 tails column, and degree of freedom is 6 (degree of freedom is always 1 less than sample size for confidence intervals when n < 30)
The t-value is: 1.943
We rounded down to the nearest person in the interval because we don't want to over estimate. It said 28.55, so more than 28 but not quite 29, so if we use 29 as the lower limit, we could over estimate. It's better to use 28 and underestimate a little when considering customer flow.
Is that a question???????
Answer:
OPtion I is right
Step-by-step explanation:
Once we know sin of an angle, and it lies in II quadrant, we know that
cos, sec, tan and cot would be negative but csc will be positive.
So use the fact that

Thus cos is obtained using negative square root.
Now tan = sin/cos, and sec = 1/cos:
cot =1/tan and csc =1/sin
Thus all value can be obtained easily
So option I
There is a rule for functions:
One input(x-value) can only have one output(y-value).
If one input has more than one output, it is not a function.
(This doesn't apply to outputs, one output can have more than one input and still be a function)
This graph shows a set of ordered pairs that does NOT represent a function because there are two points on x = -3. The input -3 has more than one output of -4 and 4, so it is not a function.
Answer:Perry and Lorna take the maximum time and Maria and Lorna take the minimum time when they work together.
Explanation: Since, according to the question- Perry takes time when he works alone = 3 hours
Similarly, Maria takes = 2 hours, While Lorna takes= 2 hours 30 minutes or 2.5 hours.
since, there are three people thus their are three possibility to choose any two of them.
1- when Perry and Maria work together then time taken by them is
=
= 6/5= 1 hour 12 minutes.
2- when Maria and Lorna work together then time taken by them is
= 10/9= 1 hours 1/9 minutes ≈ 1 hours 7 min
3- when Perry and Lorna work together then time taken=
= 15/11= 1 hour 4/11 minutes≈ 1 hours 21 minutes
From the above explanation, it has been proved that when we talk about 2 members team then Perry and Lorna take the maximum time. While Maria and Lorna take the minimum time when they work together.