Answer:
3d = 6
Step-by-step explanation:
since the distance is 6 feet, 3 times the distance (d) would give you the equation, 3d= 6.
:)
let's see
u + xy
Plug in numbers that you know:
20 + 9 * 8
20 + 72
92
"Then I will need an average quality score of <u>3.28</u> to meet 85.28 goal."
<u>Step-by-step explanation</u>:
- current average quality score = 82
- improvement on average quality score = 4% of 82
⇒ (4/100)
82
⇒ 82/25
⇒ 3.28
The improved average quality score = 82+3.28 = 85.28
The employee needs an average quality score of 3.28 to meet the goal of 85.28
Answer:
2250000 mm^2 or 2.25 m^2
Step-by-step explanation:
Area=1.8*1.25=2.25 m^2=2250000 mm^2
Answer:

Step-by-step explanation:
Using central Limit Theorem (CLT), The sum of 100 random variables;
is approximately normally distributed with
Y ~ N (100 ×
) = N ( 50,
)
The approximate probability that it will take this child over 55 seconds to complete spinning can be determined as follows;
N ( 50,
)




Using Chebyshev's inequality:

Let assume that X has a symmetric distribution:
Then:


where: (
)
