12 times / 5 seconds * (60 seconds / 1 min) = 144 times / min
Answer:
1/8
Step-by-step explanation:
1/2= 4(1/2) = 4/8
4/8+3/8= 7/8
7/8 + 1/8 = 1
Coefficient of variation is calculated by dividing the standard deviation by the mean multiplied by 100. Given a data set with mean equal to 60 and variance equal to 9, we can calculate the coefficient of variation by finding the value of the standard deviation which is the square root of the variance. so standard deviation is equal to square root of 9 which is 3. Then, the coefficient of variation is equal to 3/60*100 which is equal to 5%.
Answer:

Explanation:
One of the applications of scientific notation is to make estimations rounding the whole part of the numbers, i.e. the digits before the decimal point, to the nearest integer, and adding the exponents of the powers of base 10.
Here, you must estimate this product of two numbers written is scientific notation:

Then, for an estimation you round 3.21 to 3 and 1.13 to 1, then multiply 3 × 1 = 3. That will be the coefficient of your new power of 10.
The power or exponent will be the sum of the powers of the numbers that are being multiplied, i.e. 3 + 5 = 8.
And the result is 
The unit is meters, so you write your answer as: 