Answer: Option A

Step-by-step explanation:
If we have 5 cans of ketchup they cost $ 5.25. Then the unit price of cans is what each can costs individually.
The unit price should then be less than $ 5.25, and that is the price for 5 cans and we want to know the price for just one can of ketchup.
Then to calculate the price of each can divide the price of the 5 cans by 5.

