We know that
[length of a circumference ]=2*pi*r
for r=3 ft
[length of a circumference ]=2*pi*3-----------> 18.84 ft
<span>The angular velocity of the particle is 18 radians per minute.
if 2pi radians (full circle)------------------> 18.84 ft
18 radians----------------------------------> X
X=18*18.84/(2*pi)---------> X=54 ft
so
</span>The linear velocity of the particle is 54 ft/minute
the answer is
54 ft/min
Answer:
10
Step-by-step explanation:

Hello!
We are asked to find the number of lines the choir has to learn in time for a concert.
We're given that the concert is in 7 weeks, but they learn new lines each day, so we have to convert it to days. We know that there is 7 days in a week, we would multiply 7 weeks by 7 days, which is 49 days.
Now, we would take the total number of lines, which is 3016, and divide that by 49 days.
3016 lines / 49 days ≈ 61.55 lines/day
Since this is a real-world situation, we should round our answer is to nearest whole number, which would be 62 lines/day.
Therefore, Ester's choir needs to learn about 62 lines per day in time for the concert.
Answer:
Inherently asymmetrical casual relationship.
Step-by-step explanation:
The dog owners are given free dog food samples which contain new vegetables. These samples are given to them by organizing booths at the dog events. The reaction of the dog owners is observed towards this new dog food. This an example of inherently asymmetrical relationship.
Answer:
Difference: ¨c-d¨ variable: ¨a¨ coefficient: ¨9¨
Step-by-step explanation:
Just trust me bro