Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Contribution per unit:
= Selling price per unit - Variable cost
= Selling price per unit - (Material + labor cost)
= $25 - ($10 + $5)
= $25 - $15
= $10
Fixed cost = Administrative cost + Sales and marketing expense
= $60,000 + $20,000
= $80,000
Break-even quantity:
= Fixed cost ÷ Contribution per unit
= $80,000 ÷ $10
= 8,000 shirts
Answer:
correct option is a $0
Explanation:
given data
Acquisition value = $52,000,000
Fair value assets = $48,000,000
to find out
What is the annual amortization of goodwill for this acquisition
solution
we know that annual amortization of goodwill on a straight line basis over 40 years before 2001
and FASB also issue statement about that it does not allow automatic amortization of goodwill
so it will be zero here as goodwill is not amortized here
so correct option is correct option is a $0
C colorado general assembly
Answer:
A. The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
Explanation:
Unit product cost
Year 1 Year 2
Direct materials $12 $12
Direct labor $5 $5
Variable manufacturing
overhead $5 $5
Fixed overhead
$48 $36
($432,000 ÷ 9,000) ($432,000 ÷ 12,000)
unit product cost $70 $58
Fixed overhead deferred (1,000 × $48) $48,000
Fixed overhead released -$48000
Fixed overhead deferred (3000 × $36) $108,000
Net $48,000 $60,000
The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000