Answer:
a. 95% confidence interval estimate for the population mean amount of paint included in a 1-gallon can is 0.998±0.0055
b. <u>No,</u> because a 1-gallon paint can containing exactly 1-gallon of paint lies <u>within</u> the 95% confidence interval.
c. Yes. The population amount of paint per can is assumed normally distributed, because confidence interval calculations assume normal distribution of the parameter.
d. 90% confidence interval is 0.998±0.0046. The answer in b. didn't change; 1-gallon paint can containing exactly 1-gallon of paint lies <u>within</u> the 90% confidence interval. The manager <u>doesn't have</u> a right to complain to the manufacturer.
Step-by-step explanation:
Confidence Interval can be calculated using M±ME where
M is the sample mean amount of paint per 1-gallon can (0.998 gallon)
ME is the margin of error from the mean
And margin of error (ME) can be calculated using the equation
ME=
where
- z is the corresponding statistic in the 95% confidence level (1.96)
- s is the sample standard deviation (0.02 gallon)
- N is the sample size (50)
Then ME=
≈0.0055
95% confidence interval is 0.998±0.0055
90% confidence interval can be calculated similary, only z statistic is 1.64.
ME=
≈0.0046
90% confidence interval is 0.998±0.0046
(4*4*10)*3
160*3=480
(5*3*10)*2
150*2=300
480+300=780 cub. meters
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
You have a sample of 200 people, they were asked their primary source of news, categorized in (1) Television, (2) Radio, (3) Internet and (4) Other.
And your objective is to test if the proportions in this sample follow the known frequencies 10%, 30%, 50%, and 10%.
The propper statistic test to use to probe if the sample follows the known or historical distribution is Chi-Square goodness of fit test. In this test, what you state in the null hypothesis is the model or distribution you want to test. In this case, you've to write down the proportions for each category:
H₀: P(1)= 0.10; P(2)= 0.30; P(3)= 0.50; P(4)= 0.10
I hope you have a SUPER day!
The minimum amount of trips would be 5. This is because in one trip he can only carry 3, so you would take 5 times 3. You may think it should be 4 trips, but 12 is 1 short of 13,so you would have to make one extra trip to get all 13 bottles.