answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
2 years ago
14

In order to be invited to tutoring or extension activities, a student's performance must be at least 20 points higher or lower t

han an average score. If the average score is 105, which inequality represents p, the scores for students who are eligible for tutoring or extension activities?
a. 85 < p < 125
b. 85 ≤ p ≤ 125
c. p < 85 or p > 125
d. p ≤ 85 or p ≥ 125
Mathematics
2 answers:
____ [38]2 years ago
8 0
The answer is D. At least includes equal to.
dlinn [17]2 years ago
8 0
So based on the given description above, the correct answer would be option D. The <span>inequality that would best represent p, the scores for students who are eligible for tutoring or extension activities would be this: </span><span>p ≤ 85 or p ≥ 125. Since p should be at least 20 points higher or lower. Hope this answers the question.</span>
You might be interested in
(p²qr + pq²r + pqr²)(-pq + qr - pr)<br>Please solve this problem as soon as possible.​
Marta_Voda [28]

Answer:

−p3q2r−p3qr2−p2q3r−p2q2r2−p2qr3+pq3r2+pq2r3

Step-by-step explanation:

(p2qr+pq2r+pqr2)((−p)(q)+qr+−pr)

(p2qr)((−p)(q))+(p2qr)(qr)+(p2qr)(−pr)+(pq2r)((−p)(q))+(pq2r)(qr)+(pq2r)(−pr)+(pqr2)((−p)(q))+(pqr2)(qr)+(pqr2)(−pr)

−p3q2r+p2q2r2−p3qr2−p2q3r+pq3r2−p2q2r2−p2q2r2+pq2r3−p2qr3

−p3q2r−p3qr2−p2q3r−p2q2r2−p2qr3+pq3r2+pq2r3

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
y = x2 + 11x + 24 is equivalent to the graph of which equation? y = (x + 8)(x + 3) y = (x + 4)(x + 6) y = (x + 9)(x + 2) y = (x
Montano1993 [528]

Answer:

First option: y=(x + 8)(x + 3)

Step-by-step explanation:

Given the quadratic equation y = x^2 + 11x + 24, you need to factor it.

To do this, you need to find two number that when you add them you get 11 and when you multply them you get 24. These numbers are: 8 and 3.

Therefore, knowing this, you can factor the quadratic equation:

y = x^2 + 11x + 24\\\\y=(x + 8)(x + 3)

Then, y = x^2 + 11x + 24 is equivalent to the graph of the equation y=(x + 8)(x + 3), which matches with the first option.

7 0
2 years ago
5 equally sized boxes of cake mix fell off the back of Jake's truck. Together they weigh 925.98 pounds. How much does each ball
uysha [10]

we are given

5 equally sized boxes of cake mix fell off the back of Jake's truck

it means that

total number of balls =5

Together they weigh 925.98 pounds

total weighs =925.98 pounds

each ball weighs = (total weights)/(total number of balls)

now, we can plug values

each ball weighs =\frac{925.98}{5}

each ball weighs is 185.196 pounds..................Answer

4 0
2 years ago
PLEASE HELP! In a word processing document or on a separate piece of paper, use the guide to construct a two column proof provin
hichkok12 [17]
PLEASE HELP! In a word processing document or on a separate piece of paper, use the guide to construct a two column proof proving that triangle RST is congruent to triangle RSQ given that RS ⊥ ST, RS ⊥ SQ, and ∠STR ≅ ∠SQR. Submit the entire proof to your instructor.

Given:
RS ⊥ ST
RS ⊥ SQ
∠STR ≅ ∠SQR

Prove:
△RST ≅ △RSQ

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
the table shows the number of minutes Tim has for lunch and study hall. he calculates that these two periods account for 18% of
EleoNora [17]

Tim spends 500 minutes at the school.

Step-by-step explanation:

Given,

Time for lunch = 45 minutes

Time for study hall = 45 minutes

Total = 45+45 = 90 minutes

This represents 18% of the total minutes Tim spend at school.

Let,

x be the total minutes Tim spend at school.

18% of x = 90 minutes

\frac{18}{100}x=90\\\\0.18x=90

Dividing both sides by 0.18

\frac{0.18x}{0.18}=\frac{90}{0.18}\\x=500

Tim spends 500 minutes at the school.

Keywords: percentage, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/101683
  • brainly.com/question/103144

#LearnwithBrainly

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. what price did she pay for each pound of pretzels?
    8·2 answers
  • Carl has a credit card with a balance of $5,260 and an APR of 21%. With the monthly payments he has been making, Carl would be a
    9·2 answers
  • a jigsaw puzzle has edge pieces and inside pieces. the ratio 3:22. there are 924 inside pieces. calculate the total number of pi
    10·1 answer
  • In the equation 16y=64-48. what is the next step in solving sequence?
    14·1 answer
  • A consumer protection agency is testing a sample of cans of tomato soup from a company. If they find evidence that the average l
    13·1 answer
  • 10. A school is trying to schedule periods of Chemistry and Algebra II.
    13·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • 2. In the product of (4a3 + 5a2 – 11a) and (-15 + 3a – 7a2), the co-efficient of a4 is …………………… .
    8·2 answers
  • What is the difference between 903.55 and 87.7<br>​
    6·1 answer
  • In a class, 4/5 of the students have mathematical instruments. 1/4 of these students have lost their protractors. What fraction
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!