Multiply the length*width*height to get the volume of the prism then, take out the difference between the volumes
Volume of the prism= 1018464
Then just subtract
Answer: The margin of error = 3.71, confidence interval = (354.04, 361.46) and it means that mean cost is lies within the confidence interval.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Sample size = 400
Mean = $357.75
Standard deviation = $37.89
At 95% confidence level, z = 1.96
We first find the margin of error.
Margin of error is given by

95% confidence interval would be

Hence, the margin of error = 3.71, confidence interval = (354.04, 361.46) and it means that mean cost is lies within the confidence interval.
Where are the numbers so that people can help you
Answer:
0.0498 = 4.98%
Step-by-step explanation:
In a Poisson distribution, the probability that X represents the number of successes of a random variable is given by the following formula:

In which
x is the number of sucesses
e = 2.71828 is the Euler number
is the mean in the given time interval.
Inquiries arrive at a record message device according to a Poisson process of rate 15 inquiries per minute.
Each minute has 60 seconds.
So a rate of 1 inquire each 4 seconds.
The probability that it takes more than 12 seconds for the first inquiry to arrive is approximately
Mean of 1 inquire each 4 seconds, so for 12 seconds 
This probability is P(X = 0).


Step-by-step explanation:
27.7%
Step-by-step explanation:
Let's call:
n: the number of adults interviewed
t: number of adults who watch tennis
d: number of adults who practice some sport
x: number of adults who watch tennis and do not practice a sport
The probability that a randomly chosen adult watches tennis and does not play any sports is calculated as follows:
- We calculate the probability that a selected adult will see tennis.
P(t) = 92/140 = 0.657
- We calculate the probability that an adult plays a sport:
P(d) = 81/140 = 0.5786
- We calculate the probability that an adult will see tennis and play some sport (See diagram attached)
P (t ∩ d) = 0.657 (0.5786) = 0.3802
Finally the probability that an adult who sees tennis does not play any sport is:
P(x) = P(t) - P(t ∩ d) = 0.657 - 0.3802
P(x) = 0.277