Answer:
$10,464.41
Explanation:
in order to answer this question we can use the external financing needs formula, except that we will have EFn = 0, and look for Δ Sales
EFN = (A/S) x (Δ Sales) - (L/S) x (Δ Sales) - (PM x FS x (1-d))
- EFN = $0
- A= assets = $155,000
- S = current sales = $66,000
- Δ = ???
- L = current liabilities = $0
- PM = profit margin = $30,300 / $66,000 = 0.4591
- FS = current sales + Δ Sales = $66,000 + Δ Sales
- 1 - d = 1 - dividend payout ratio = 1 - 0.3 = 0.7
0 = 2.3485Δ - 0 - (0.4591 x FS x 0.7)
0 = 2.3485Δ - (0.3214 x FS)
0 = 2.3485Δ - [0.3214 x ($66,000 + Δ)]
0 = 2.3485Δ - $21,212.40 + 0.3214Δ
$21,212.40 = 2.0271Δ
Δ = $21,212.40 / 2.0271 = $10,464.41
If no new equity is raised, sales can increase by $10,464.41. Total forecasted sales = $76,464.41