Answer:
The value of this share of preferred stock is $44.44
Explanation:
Dividend = $10
Yield= 22.5% = 0.225
Value of share of preferred stock = Dividend / Preferred stock yield
=$10/0.2250
=$44.44444
=$44.44
Answer:
1. Dr Equipment 36000
Cr Cash 9000
Cr Notes payable 27000
( To record entry of equipment purchase on cash and on promissory note)
Explanation:
Equipment = 36000
Paid in cash = 36000 /4 =9000 and balance 36000-9000=27000 to be signed promissory note.
Iron triangles have given way to INTER-GOVERNMENTAL LOBBYING over the years.
Iron triangles refer to a mutual relationship between three three groups or organizations such as government agencies, interest groups and legislative committees (law makers). It is a policy making relationship in the United States politics.
Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value