Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
Answer:
Volume of the hive is 4712.4 square inches.
Step-by-step explanation:
Since hive has the shape of a cone with radius = 15 inches and height = 20 inches
Therefore, volume of the given cone = 
Area of the circular base = πr²
Area = π(15)²
= 225π
Volume of the cone = 
= 1500π
= 4712.39
≈ 4712.4 square inches
Therefore, volume of the hive is 4712.4 square inches.
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
7,12,16,20,27,40,56,64
The square numbers are 16 = 4^2 and 64 = 8^2
The difference is 64 - 16 =48
The cube numbers are 27 = 3^3 and 64 = 4^3
64 - 27 =37
We have that
<span>t + u = 9 --------> t=9-u-----------> equation 1
9t – 9u = –9----------> equation 2
</span>
I substitute 1 in 2
9*[9-u]-9u=-9
81-9u-9u=-9
18u=81+9
18u=90
u=90/18---------> u=5
t=9-u------> t=9-5----> t=4
the answer is
u=5
t=4
In this question, you already download 0.5 GB of the total 2.2GB data you need which mean you only need to download 1.7GB left. If the speed of download is 0.01 GB per minute, then the time needed would be:
(2.2GB- 1.7GB) / (00.1GB/minute)= 1.5GB/ (0.01GB/minute)= 150 minute = 2.5 hours
Two hours would not be sufficient to download the data as you need 2.5 hours