Can you show the picture of the question please?
Answer:
1.2 mL
Explanation:
<em>This is a problem of simple dilution. The dilution principle simply agrees that the number of moles before dilution must be equal to the number of moles after dilution.</em>
Recall that: number of moles = mass/molar mass or molarity x volume.
Hence, for the dilution principle:
initial molarity x initial volume = final molarity x final volume.
In this case, initial molarity of NaOH = 1 M, initial volume = ?, final molarity = 0.1 M, final volume = 12.0 mL.
Initial volume = final molarity x final volume/initial molarity
= 0.1 x 12/1 = 1.2 mL
It thus means that 1.2 mL of 1 M NaOH would be taken and then diluted up to 12.0 mL mark by the addition of distilled water in order to produce 12.0 mL, 0.10 M NaOH solution.
Answer:
The answers to both parts (1 and 2) are given below.
Explanation:
1. The calorimeter is similar to the bomb calorimeter in a way that both measure the changes in heat that occur as result of the chemical reaction taking place inside them. They are different in the sense that a bomb calorimeter provides an isolated system with constant volume and pressure, whereas a regular calorimeter allows pressure to equalize with the environment.
2. Carbohydrates are the molecules that break down and provides energy for cellular functions. Whereas, proteins are not meant for the production of energy but for the production of amino acids to function as structural units for protein synthesis. Simply, the breakdown of protein is for the synthesis of more proteins by providing several units of amino acids rather than the production of energy.