You need to calculate how many times the required difference is of the standard deviation, i.e. the ratio difference / standard deviation.
These are the calculations:
Standard deviation = 0.2 mm
Difference between 25.6mm and the mean = 25.6mm - 25mm = 0.6 mm
Ratio difference / standard deviation = 0.6mm / 0.2 mm = 3.
Then, the answer is that a ball with a diameter of 25.6 mm differs 3 standard deviations from the mean.
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
A sugar refinery has three processing plants, all receiving raw sugar in bulk. The amount of raw sugar (in tons) that one plant can process in one day can be modelled using an exponential distribution with mean of 4 tons for each of three plants. If each plant operates independently,a.Find the probability that any given plant processes more than 5 tons of raw sugar on a given day.b.Find the probability that exactly two of the three plants process more than 5 tons of raw sugar on a given day.c.How much raw sugar should be stocked for the plant each day so that the chance of running out of the raw sugar is only 0.05?
Answer: The mean (μ) of the plants is 4 tons. The probability density function of an exponential distribution is given by:

a) P(x > 5) = 
b) Probability that exactly two of the three plants process more than 5 tons of raw sugar on a given day can be solved when considered as a binomial.
That is P(2 of the three plant use more than five tons) = C(3,2) × [P(x > 5)]² × (1-P(x > 5)) = 3(0.2865²)(1-0.2865) = 0.1757
c) Let b be the amount of raw sugar should be stocked for the plant each day.
P(x > a) = 
But P(x > a) = 0.05
Therefore:
![e^{-0.25a}=0.05\\ln[e^{-0.25a}]=ln(0.05)\\-0.25a=-2.9957\\a=11.98](https://tex.z-dn.net/?f=e%5E%7B-0.25a%7D%3D0.05%5C%5Cln%5Be%5E%7B-0.25a%7D%5D%3Dln%280.05%29%5C%5C-0.25a%3D-2.9957%5C%5Ca%3D11.98)
a ≅ 12
No profit means P(x)=0: x³-4x²+3x-12=0
factor by regrouping: x²(x-4)+3(x-4)=0
take out (x-4): (x-4)(x²+3)=0
x=4 or x²=-3
x² is not a negative number, so x=4 is the only answer.
Answer:
the answer is C
Step-by-step explanation:
Answer: The correct option is ΔABC ≅ ΔFED by SAS
Step-by-step explanation:
Looking at the given diagram,
Side AC = Side DF = 3.2
Side AB = Side FE = 4 units
Angle A = angle F = 72 degrees
Since two sides and one angle are equal, then triangle FED = triangle ABC by SAS(side angle side)
This makes the ratios possible
AB/FE = AC/DF
The HL given means hypotenuse leg. It will not hold because the triangles are not right angle triangles.