Answer: Option (a) 285.60 is correct.
Explanation:
Given that,
Earning while working in state A = $6,800
and Woolson company's tax rate in state A = 4.2%
Hence,
John will have to pay tax on $6800 at a rate of 4.2%
⇒ 
= 285.60 ⇒ This is the SUTA tax that the company paid to State A.
Therefore, Option (a) is correct.
Answer:
Q = 60,000
P = 30
Explanation:
Given:
Q = 120,000 - 2,000P
MR = 60 - 0.001Q
Number of people can hold = 60,000
Computation:
Q = 120,000 - 2,000P
2,000P = 120,000 - Q
P = [120,000 - Q]2,000
P = 60 - 0.0005Q
Total revenue(TR) = PQ
Total revenue(TR) = [60 - 0.0005Q]Q
So,
Profit-maximizing number
MR = MC , MC = 0
60 - 0.001Q = 0
Q = 60,000
P = 60 - 0.0005Q
P = 60 - 0.0005(60,000)
P = 60 - 30
P = 30
Answer:
Visits to competitors' locations
Explanation:
Analyzing the information obtained in the scenario of the question above, it is correct to state that Jacob plans to use the primary market research method of visits to competing locations.
This method consists of gathering essential data and information for his research collected directly in a place that can serve as a parameter as a real scenario, that is, when visiting competing places, Jacob will be able to achieve his goal of collecting information, which is to analyze through of a real situation as is the behavior of random consumers on their own and understand their reactions.
This method can be effective because it eliminates biased behaviors by research participants, so that it can identify a real consumption situation without any type of interference, and it can be ideal to identify patterns of behavior that help to identify data about changes in consumer preferences, interests and demands, which is the goal of your research.
Answer:
Required Asset to increase sales by 16% is $480,000
Increased liability percentage is $64,000
Added to retained earnings $319,000
Explanation:
Answer:
The manger did not make a mistake
To determine the effect that an increase in price would have on revenue, we have to determine the price elasticity of demand.
Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price
Price elasticity of demand = percentage in quantity demanded / percentage change in price
4% / 5% = 0.8
The elasticity of demand is less than 1, this means that demand is inelastic
When demand is inelastic, if price is increased, the fall in quantity demanded would be less than the increase in price. As a result, if price is increased total revenue would fall.
Based on the manger's calculation, demand is inelastic, so she was not wrong in increasing price.
Explanation: