Answer:
Net Sales for the month ended is equal to $9,702.
Explanation:
Sale = 100 x $100 = $10,000
Discount = $10,000 x 1% = $100
Sales Return = $198
Net Sales = Sales Price - Sales Discount - Sales Return
Net Sales = $10,000 - $100 - $198
Net Sales = $9,702
Net Sales for the month ended is equal to $9,702.
$20 is an expense and it is not an contra revenue account. So, it is not considered in net sales calculation.
Answer:
The optimal bundle is 6 pairs of dress shoes and 3 pairs of Crocs.
Explanation:
From the question,
Allowance (M) = $450; Price of dress shoes, Pd = $50; Price of crocs, Pc = $50
Note: MRS-price ratio, MUC- marginal utility from consuming casual Crocs ,MUD- marginal utility from consuming dress shoes
Optimal bundle is determined where MRS = Price ratio
MRS = MUC/MUD = 20DC/10C2 = 2D/C
Price ratio = Pd/Pc = 50/50 = 1
So, 2D/C = 1
Therefore, C = 2D
Budget constraint: M = Pd*D + Pc*C
So, 50D + 50*(2D) = 450
50D + 100D = 150D = 450
So, D = 450/150 = 3
C = 2D = 2*3 = 6
Answer:
These two statements are correct:
A. Potential employers may have believed that those with black-sounding names had completed less education.
African Americans on average have less rates of graduation from tertirary education than White Americans.
This situation might lead some employers to develop streotypes about African Americans being less educated, when it is clearly an error, and unfair, to reject a potential employee because of stereotyping instead of making an individualized analysis of his or her abilities.
D. Hiring firms may have believed that those with black-sounding names were more likely to have a criminal conviction.
African Americans on average are incarcerated more often than other ethnic groups in the US. The reasons for this are complex but poverty and racial discrimination are two big factors. This situation causes some employees to develop streotypes, leading to unfair situations as described in the first answer.
Answer:
b. $28,000 and $12,000 respectively
Explanation:
The marginal cost and marginal revenue refers to the additional cost or revenue that is generated for adding an additional unit or increasing the ouput by one unit,
In thi case, moving to Large reservoir from Medium reservoir
Marginal cost: 72,000 - 44,000 = 28,000
<em>It cost 28,000 to move to a large reservoir</em>
Marginal revenue :64,000 - 52,000 = 12,000
<em>It generates additional benefit for 12,000</em>