Answer:
<h2>Option A is the answer(here the answer is calculated taking the whole value, without approximating it to a nearest value)</h2>
Step-by-step explanation:
Annual interest rate is 2.75%. Hence, the monthly interest rate is 
The amount will be compounded
times.
Every month they deposits $500.
In the first month that deposited $500 will be compounded 240 times.
It will be ![500\times [1 + \frac{2.75}{1200} ]^{240}](https://tex.z-dn.net/?f=500%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B2.75%7D%7B1200%7D%20%5D%5E%7B240%7D)
In the second month $500 will be deposited again, this time it will be compounded 239 times.
It will give ![500\times [1 + \frac{2.75}{1200} ]^{239}](https://tex.z-dn.net/?f=500%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B2.75%7D%7B1200%7D%20%5D%5E%7B239%7D)
Hence, the total after 20 years will be ![500\times [1 + \frac{2.75}{1200} ]^{240} + 500\times [1 + \frac{2.75}{1200} ]^{239} + ........+ 500\times [1 + \frac{2.75}{1200} ]^{1} = 160110.6741](https://tex.z-dn.net/?f=500%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B2.75%7D%7B1200%7D%20%5D%5E%7B240%7D%20%2B%20500%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B2.75%7D%7B1200%7D%20%5D%5E%7B239%7D%20%2B%20........%2B%20500%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B2.75%7D%7B1200%7D%20%5D%5E%7B1%7D%20%3D%20160110.6741)
Answer:
The baker should buy a minimum of
8.5 cups of flour and a maximum of 12.8 cups of flour
Step-by-step explanation:
Answer:
Option C. The time in seconds that passed before the printer started printing pages
see the explanation
Step-by-step explanation:
Let
y ---->the number of pages printed.
x ---> the time (in seconds) since she sent a print job to the printer
we know that
The x-intercept is the value of x when the value of y is equal to zero
In the context of the problem
The x-intercept is the time in seconds that passed before the printer started printing pages (the number of pages printed is equal to zero)
Answer:
in units: 18,900
in dollars: $ 41,013
Step-by-step explanation:
The break even point is the sales dollar amount or sales in unit at whichthe operating income of the firm equals to zero:
Where:

<em><u>Contribution margin:</u></em>
2.17 - 1.27 = 1 dollar per unit
Break even:
$18,900 fixed cost / $1 per unit = 18,900 units
Then, in sales:
18,900 x $2.17 each = 41.013
break even point:
Answer:
4
Step-by-step explanation:
9×3=27
2×7=14
1×4=4
nice logic