For this case, the first thing we must do is define variables.
We have then:
t: number of hours
F (t): total charge
We write the function that models the problem:
Where,
b: represents an initial fee.
We must find the value of b.
For this, we use the following data:
Her total fee for a 4-hour job, for instance, is $ 32.
We have then:
From here, we clear the value of b:
Then, the function that models the problem is:
Answer:
the function's formula is:

Levant will receive about 9 american dollars when he exchanges his pesos.
According to this question, 1 american dollar is worth about 11 pesos. In order to find that, you need to divide 3000/270 which gives you around 11. In order to find out how many dollars he will receive for his pesos, you need to divide 100 by 11 which gives you about 9 dollars.
June :
900 + 0.02(48,500) + 0.018(48500 - 17500) =
900 + 970 + 558 = 2428 <==
July :
900 + .02(50,200) + 0.018(50200 - 17500) =
900 + 1004 + 588.60 = 2492.60 <===
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.