Answer:
Hey there!
The robot moves 63 cm in 9 seconds. Then in 1 second, it moves 7 cm.
If it goes 49 cm, it will take 7 seconds.
Let me know if this helps :)
Answer:
Residual = -2
The negative residual value indicates that the data point lies below the regression line.
Step-by-step explanation:
We are given a linear regression model that relates daily high temperature, in degrees Fahrenheit and number of lemonade cups sold.

Where y is the number of cups sold and x is the daily temperature in Fahrenheit.
Residual value:
A residual value basically shows the position of a data point with respect to the regression line.
A residual value of 0 is desired which means that the regression line best fits the data.
The Residual value is calculated by
Residual = Observed value - Predicted value
The predicted value of number of lemonade cups is obtained as

So the predicted value of number of lemonade cups is 23 and the observed value is 21 so the residual value is
Residual = Observed value - Predicted value
Residual = 21 - 23
Residual = -2
The negative residual value indicates that the data point lies below the regression line.
The table showing the conversion of angle measure in degrees to angles in gradients is attached below.
In order to find the slope we divide the difference of two y-coordinates (or dependent variable which in this case is gradient measure) by the difference of two respective x-coordinates (or independent variable which in this case is degree measure).
For finding the slope we will use the first and the last point given in the table. So, the slope m will be given by:
So rounding of to nearest hundredth, the slope of line representing the conversion of degrees to gradients is 1.11
Answer:
a) density of the object is 3995.01, b) the weight scale reads 22N c) the sum individually will be the same with when added together.
Step-by-step explanation:
The weight of the object in air is 8N,
and weight = Mass * acceleration due to gravity = m * 9.81
8/9.81 = 0.815,
upthrust( force acting on the body from the liquid impeding the immersion) on the body when fully submerged = weight in air - weight in water = 8N - 6N =2N
Upthrust = weight of water displaced = 2N = mass * acceleration
2/9.81 = 0.204kg
density of water(1000kg/m^3) = mass of water / volume of water
volume of water displaced = 0.204/1000 = 0.000204m^3 (204cm^3)
volume of water displaced = volume of the solid
density of solid = mass/ volume = 0.815/0.000204 = 3995.01kg/m^3
b) when fully submerge in water the the scale experience according to newton third law of motion ( equal and opposite reaction of forces) additional 2N push so that total weight with the fully submerge solid = 20N + upthrust = 20N + 2N =22N
c) the of two scale reading is before (8N + 20N = 28N) and after (6N + 22N = 28) since there is no loss of matter; the demonstration was in equilibrium.