Answer:
$218,475
Step-by-step explanation:
Answer: a. A point estimate for p is 0.597 .
b. The 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Step-by-step explanation:
Given : Sample size of professional actors : n= 67
Number of extroverts : x= 40
Let p represent the proportion of all actors who are extroverts.
a. The point estimate for p = sample proportion = 

b. Confidence interval for population proportion :

Since the critical value for 95% confidence interval is 1.96 , so the 95% confidence interval for p would be





In the 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Answer:
The correct answer is $81.28
Step-by-step explanation:
In order to find this, we simply treat the word of as a multiplication symbol.
0.8% of 125% of $8128
Now change the percentages to decimals
0.008 * 1.25 * 8128 = 81.28