The margin of error can be calculated with the formula:
ME = z · √(p(1-p)/n)
where:
p = sample proportion
n = sample size
z = z-score
In your case:
p = 90 / 120 = 0.75
ME = 2.58 · √(0.75·0.25/120)
= 0.10
= 10%
The margin of error will be 10%.
Hey there!
x= # of gallons of the 35% acid solution
Equation- 0.5 gal (0.1) + x gal (0.35) = (0.5 + x)(0.15)
x= .125 gallons
Hope this helps!
<span>the correct answer is
D) 1000 kilometers </span>
<span>25x2 = 16
x^2 = 16/25
</span>x^2 = 4^2/5^2
<span>x = 4/5
</span>