Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
She will be paying you $39,769 at the end of this year, $79,538 at the end of next year, and $119,307 at the end of the year after that.
The interest rate is 11.7 % per year.
A) We need to use the following formula:
NPV= Cf/[(1+i)^n]
NPV= 39769/1.117^1 + 79538/1.117^2 + 119307/1.117^3
NPV= 184,958.1
B) We need to use the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
FV= 287,929.41
Answer:
$32,647
Explanation:
P=R(1-(1+i)^-n)/i
Where P=$140,000
R=?
i=14%
n=7 years
by putting above values in formula, we get
140,000=R (1-(1+.14)^-7)/.14
$140,000=R4.288
R=$140,000/4.288
R=$32,647
Answer:
c. comparative advantage
Explanation:
As we know that
The one pound of silver would be equivalent to 0.5 pound of copper
And,
one pound of copper would be equivalent to 2 pounds of silver
based on this, there is a comparative advantage with respect to the silver production
Hence, the correct option is c.
Therefore all the other options are incorrect
Answer:
c. This is not plagiarism
Explanation:
Although the fact that Merck operates in charitable ventures may be implied in the source material, this is not plagiarism as it is not said how exactly Merck "inspires people throughout the organization". The student material also refers to different facts which are not found in the source material. Therefore, it is not plagiarism.
PW = 50000×(((1.12^5)-1)÷(.12×1.12^5))= $180239