25x-0.25=150
25x=149.75
x=5.99
5.99$ for each pair.
Answer:
The answer is 8.90%
Explanation:
Solution
Given that:
The bond face value =$1000
Annual coupon rate =10%
Maturity rate =12 years
Price sold at =1080
Now we find the component cost of debt for use
Thus
The debt (cost) = Yield to maturity
So
YTM = Annual interest payment + [(Face value - Present price / Years to maturity] / [0.6(Price of bond) + 0.4 (principal payment)]
= $100 + [($1000 - $1080) / 12] / [0.6 * $1080 + 0.4 * $1000]
= $100 - 6.67 / $1048
= $93.33 / $1048
= 0.0890 or 8.90%
Therefore the debt for use is 8.90%
Answer:
Neither your self serving bias nor constructs nor ethnocentrism nor stereotypes. None of the stated
Answer:
flextime
Explanation:
Flextime is method of schedule management employed in the organization. It can be also termed as flexible hours schedule. Under this schedule management policy, employees have freedom to decide their starting and ending time of their work hours, given against the tradition 9AM to 5PM work schedule. But condition here remains that numbers of work hours for the day should not change.
Such a schedule is designed to help employees balance their professional and personal schedule allocation. It has been found to be helpful in reducing stress for employees.
One Example of this could be:
Employee can divide their eight hours work day into two parts
One in morning from 6AM to 10 AM and other from 3PM to 7PM.
Since the the question is asking about answers to which helps employees to have control on their time, Flextime is most suitable answer to this question.
<span>The defendant seeks to offer into
evidence the fact that the mayor was convicted two years ago of taking a bribe
to award a city contract for solid waste disposal. Yes, this is a documentary evidence
and is admissible because the mayor is already proven convicted of corruption.</span>