The answer is .5 because to set it up you write 4.5/9 and then n/1 so 4.5 times 1 = 4.5 then you multiply 9 times n so it would be 9n, so then you didvide 9 by both sides so n=.5 so the unit rate is 1: .5
Answer:
<em>55mph
. None of the options are correct
</em>
Step-by-step explanation:
If the speed varies inversely as the time it takes to drive, then v ∝ 1/t. where;
v is the speed
t is the time taken
Hence;
v = k/t with k being the constant of proportionality.
Since it takes Kris 5 hours when driving at 55 mph, we will substitute v = 55mph and t = 5 hours. into the equation above to get the value of k as shown:
55 = k/5
Cross multiply
k = 55*5
k = 275
Hence, to calculate the speed it will Martin to drive for 5 hours, we will substitute k = 275 and t = 5 into the original equation v = k/t as shownl
v = 275/5
v = 55 mph
<em>Hence, we can conclude that Martin will also need to drive at a speed of 55mph if he wants to take 5hours.</em>
Answer:
13
Step-by-step explanation:
When we subtract a negative, it is like adding
9 - -4
9 +4
13
Answer:The amount of paint that was sold altogether is 173.36 litres
Step-by-step explanation:
The total amount of paint that the paint shop stocks is 1800 litres.
24% of the paint is white. It means that the amount of white paint would be
24/100 × 1800 = 0.24 × 1800 = 432 litres.
The amount of the remaining paint other than white would be
1800 - 432 = 1368 litres
The shops sells 18% of the white paint. This means that the amount of white paint sold by the shop will be
18/100 × 432 = 0.18 × 432 = 77.6 litres.
The shops sells 7% of the rest of the paint.
This means that the amount of the rest paint sold by the shop will be
7/100 × 1368 = 0.07 × 1368 = 95.76 litres.
The amount of paint that was sold altogether would be
77.6 + 95.76 = 173.36 litres