Soccer game theory is that one of the first people to play the game and play it they will
Answer:
27.385 cm longer would we expect Mike's arm span to be than George's.
Step-by-step explanation:
We have to find how many centimeters longer would we expect Mike's arm span to be than George's using the equation:
y= 4.5x + 0.977 x
where y= arm span
and x= height
Given:
Mike's height=x = 175 cm
so Mike's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (175) + 0.977* (175)
= 787.5 + 170.975
= 958.475 cm
George's height = x = 170 cm
so George's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (170) + 0.977* (170)
= 765 + 166.09
= 931.09 cm
Mike's arm span longer than George's = Mike's arm span - George's arm span
= 958.475 - 931.09
= 27.385 cm.
When the concentration of a solution is expressed in weight percentages, that is just equal to the mass of solute over the mass of the total solution. For a solution weighing 210 grams, 5% of it is salt. That is equal to
210*0.05= 10.5 g salt
The rest of the amount, determined by difference, is the amount of solvent which is water.
water = 210-10.5 = 199.5 g salt
To solve for the new concentration, you add up 15 g to the already existing 10.5 g of salt in the solution. The water, on the other hand, remains constant.
Concentration = (15+10.5)/(210+15) = 0.1133 or 11.33%
Answer:
Her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m
Step-by-step explanation:
Given as ;
Speed of Ariel = 45 mph
She left home at 9 a.m
Her brother speed = 60 mph
Her brother left home at 11 a.m
Now from question So As Ariel speed is 45 mph so, after two hours pass , she ahead 90 m .
As her brother travel as 60 mph ,so he travel at ( 60 - 45 )= 15 mph faster
So, with this speed her brother will catch up her at
= after 4 hour .
Hence her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m Answer