The correct answer is (-4)(3)+(-4)(1/4)
The total amount of cable used is 47.4m
<u>Explanation:</u>
Given:
Amounts of cable used that has to be rounded off to 1 decimal place:
12.995 m ≈ 13.0 m
7.505 m ≈ 7.5m
10.08 m ≈ 10.1 m
6.95 m ≈ 7.0 m
9.75 m ≈ 9.8 m
Total amount of cable used = 13m + 7.5m + 10.1m + 7m + 9.8m
= 47.4m
Therefore, total amount of cable used is 47.4m
It would be bias if Amalie just surveyed a small population of her class rather than the whole. Hope this helps!
Answer:
Anna's walk as a vector representation is
and refer attachment.
Step-by-step explanation:
Let the origin be the point 1 from where Ann start walking.
Ann walks 80 meters on a straight line 33° north of the east starting at point 1 as shown in figure below,
Resolving into the vectors, the vertical component will be 80Sin33° and Horizontal component will be 80Cos33° as shown in figure (2)
Ann walk as a vector representation is 
Thus, Anna's walk as a vector representation is 