Answer:
It will take 2 years and 344 days to cover for the initial investment.
Explanation:
Giving the following information:
Initial investment= $7,000
Cash flow year 1 trough 3= $3,600
<u>The payback period is the time required to cover for the initial investment:</u>
Year 1= 3,600 - 7,000= -3,400
Year 2= 3,600 - 3,400= 200
<u>To be more accurate:</u>
(3,400/3,600)*365= 344
It will take 2 years and 344 days to cover for the initial investment.
Answer:
B. Avoiding eye contact when talking to people.
Explanation:
There are some people who do not have control over themselves. Oftentimes, others take undue advantage over them because they lack self confidence, and most often than not, do not always take charge of interpersonal relationships. This type of behavior is called non assertiveness.
Non assertive people easily gets influenced by people hence are termed as being manipulable. Some of the causes are ; lack of motivation, having high regards or expectation of others, always dwelling on the past, lack of focus on what they intend to achieve etc. However, this type of behavior can be corrected through constant feedback to whoever that is involved. Also, such people should be treated respectfully by giving them the attention they required.
Hi there
The formula is
A=p (1+r/k)^kt
A future value?
P present value 1500
R interest rate 0.06
K compounded semiannual 2
T time 5 years
So
A=1,500×(1+0.06÷2)^(2×5)
A=2,015.87
Good luck
The fact that Key is an experienced baker and is motivated based on the joy of seeing her daughter's face as she first looks at the wedding cake made by her mother means that Kay's decision to produce the service herself was primarily guided by: expertise capacity and psychic rewards. The term expertise capacity denotes the know-how to do the service, while the psychic reward defines if she will receive reward on a job well done.
Answer:
=$48
Explanation:
Mark-up refers to the intended profit margin: It is selling price -cost of production.
For Rockport Fisheries: cost of production is $ 30
Mark -up is 60 %. i.e., profit margin equal to 60 % of cost price
Selling price= cost +mark up
= $30 + (60/100 x100)
=$30+$18
=$48