The answer is
debit work in process inventory $212,000; credit factory wages payable $212,000.
Answer:
A manufacturer would likely make an entry in a market following the long-run process of beginning and expanding production in response to a sustained pattern of profits.
Answer:
Direct Labor 574,000 Manufacturing Overhead 163,000 Wages Payable 737,000
Explanation:
The journal entry is shown below:
Work in process A/c Dr $574,000
Manufacturing overhead A/c Dr $163,000
To Wages payable A/c $737,000
(Being direct and the indirect cost is recorded)
For recording this given transaction, we debited the work in process account and manufacturing overhead account and credited the wages payable with the total amount
Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
Nasaan ang teksto na hindi ko masasagot ang iyong katanungan nang wala ang teksto