Answer:
$44.87
Explanation:
Use Dividend Discount Model to solve this question;
First, find the dividend per year;
First year's dividend ; D1 = D0(1+g)
D1 = 1.32 (1.30) = 1.716
Second year's dividend ; D2 = 1.716 (1.10) = 1.8876
Third year's dividend ; D3 = 1.8876 (1.05) = 1.9820
Next, find the present value of each dividend at 9% required return;
PV (D1) = 1.716 / (1.09) = <em>1.5743</em>
PV (D2) = 1.8876 /(1.09²) = <em>1.5888</em>
PV (D3 onwards) = 
= PV (D3 onwards) = <em>41.7052</em>
Sum up the PVs to find the current market value of the stock;
= 1.5743 + 1.5888 + 41.7052
= 44.8683
Therefore the value is $44.87
Answer:
Part of the Question is missing (Kindly refer to the attachment for the full questions)
<u>Activities associated with price Ceiling</u>
- Pushes down housing costs for people who are well off and poor alike
- results in firms having a reduced incentive to build new housing
- reduce Landlords incentive to spend money on maintenance
<u>Activities associated with the Voucher</u>
- Can be targeted to help specific subsets of the population
- Increase the amount of available housing
- relies upon funding from the Government
Explanation:
<u>Activities associated with price Ceiling</u>
- Pushes down housing costs for people who are well off and poor alike <em>(this is the objective of the scheme to keep rent at a maximum of $1,000 to every student)</em>
- results in firms having a reduced incentive to build new housing <em>(makes the venture less lucrative to investors)</em>
- reduce Landlords incentive to spend money on maintenance <em>(Landlord will be least interested in cutting his limited inflow by spending on maintenance)</em>
<u>Activities associated with the Voucher</u>
- Can be targeted to help specific subsets of the population (<em>the voucher can be issued to the needy segment of the student population)</em>
- Increase the amount of available housing <em>(It doesn't stop the landlord from charging high rent, the students are earning subsidies on their rental payment)</em>
- relies upon funding from the Government (<em>It's the Government that will provide the subsidy payment to the students)</em>
Answer:
The interest rate is 0.06%
Explanation:
Step one :
Given data
final amount $1,000
initial principal balance $850
annual interest rate=?
time (in years)=5 years
Step two:
Applying the
Simple interest/Formula
A = P (1 + rt)
A = final amount
P = initial principal balance
r = annual interest rate
t = time (in years)
Plugin our data into the formula We have
1000=850(1+r*5)
1,000=850(1+5r)
Opening bracket we have
1,000=850+4,250r
Colleting like terms we have
1000-850=4250r
250=4,250r
Dividing both sides by 4,250 we have
r=250/4250
r=0.058
Hence the interest rate is 0.06%