Answer:
$18,400
Explanation:
Given that
Direct material = $10
Direct labor = $6
Variable overhead
= ($70,000 ÷ 10000 units)
= $7
Total cost per unit of Finished Goods
= $23
So, the value of ending inventory under variable costing
= $23 × 800 units
= $18,400
Therefore we include Direct material per unit, Direct labor per unit and variable overhead per unit under variable costing.
Answer:
Correct Answer:
E. fewer substitutes are available because consumers are more sensitive to prices.
Explanation:
<em>Market power is the ability of a company to successfully influence the pricing of its products or services in the overall marketplace. </em><em>This is common among most big corporations that produces consumer goods and offer services. </em>
This market power can be influenced by some factors. On the other-hand, the market power could be eroded leading to inability of the companies to influence prices do to the following:
1.<u> Number of companies in the market:</u> The lower the companies producing same product in the market, the higher the chances of the companies to be able to influence market prices. Otherwise, the market power will be eroded due to high number of companies.
2. <u>Elasticity of demand:</u> The persistent demand of a product by people helps to determine the market power of those companies. When this is lacking, the market power is eroded.
3. <u>Product differentiation:</u> The ability of a company to provide a unique product that offers good services in a market helps it to achieve market power. Lack of these erodes the market power.
Answer:
The correct answer is letter "B": Atomicity, consistency, isolation, and durability.
Explanation:
Atomicity, Consistency, Isolation, and Durability (<em>ACID</em>) is a database that allows computer software to guarantee the accuracy of transactions even in front of events such as power failures. The system also takes care of how information can be recovered -if lost any- when those situations arise.
<span>The ending equity is $315,000
This is just a matter of adding income and subtracting withdraws. So let's do it.
"Cragmont has beginning equity of $277,000,"
x = $277000
"net income of $63,000"
x = $277000 + $63000 = $340000
"withdrawals of $25,000"
x = $340000 - $25000 = $315000</span>
Answer:
Del is expected to prepaid to pay $535.62 in prepaid interest at the closing.
Explanation:
The down payment of 15% is $250000*15%=$37500
The balance of mortgage net of down payment=$250000-$37500
=$212500
Interest yearly=$212500*5.75%=$12,218.75
A year interest divided by 365days give one day interest.
A day interest=$12218.75/365=$33.48
Total interest to pay at closing=16days*$33.48
=$535.62
The number of days was 16 because July has 31days and deal was closed on 15th,hence 31 minus 15 gives 16.