Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
Data
Duane Albert
d = 5 m ; v = 3 m/s v = 4.2 m/s
a) b)
Duane's Albert's
d = 5 + (3)t d = 4.2t
d = 5 + 3t
c) 5 + 3t = 4.2t
4.2t - 3t = 5
1.2t = 5
t = 4.17 s
d)
Duane's
d= 5 + 3(4.17)
d = 17.51 m
Alberts
d = 4.2(4.17)
d = 17.51 m
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Answer:
The statement that best describes nuclear fusion is;
Nuclei combine to form a heavier nucleus, releasing energy
Explanation:
In nuclear fusion, we have the reaction of the nuclei of two or more atoms coming together (combining) to form heavier elements and subatomic particles such as protons and neutrons accompanied by the release or absorption in energy depending on the difference between the mass of the reactants and the products
Some nuclear fusion reaction require an input of energy and such reactions are therefore not spontaneous
The best option is nuclei (two or more nuclei) combine to form a heavier nucleus, releasing energy.
The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm