Answer:
$4,500
Explanation:
depreciation expense
= [revised cost of asset - salvage value]/[remaining life of the assets]
= [$39,000 - $3,00]/[8 years]
= $4,500
Therefore, The Depreciation expense for Year 6 is $4,500.
Answer: B. You can create a new vendor from the product/service information screen
Explanation:
The statement that is true regarding the Preferred Vendor field in Product and Services items is that can create a new vendor from the product/service information screen.
Other statements given in the question such as adding more than one preferred vendor to each product/service item and Preferred vendors must be assigned to utilize Price rules are not true.
Therefore, option B is the correct answer.
Answer:
absolute on grain: neither, both produce 10
comparative grain: Italy as renounce to less tonds of dates: 0.5 to 2.5
absolute dates: Niger 25 to 5
comparative dates: Niger as it cost 0.4 tonds of grain to produce 1 ton of dates.
Explanation:
For the absolute, we will check which yield the better number.
Fot the comparative, we will check the opportunity cost:
<em>output/potential output of another product</em>
<em />
opp cost grain in Italy: 5/10 = 0.5 tons of dates
opp cost grain in Niger: 25/10 = 2.5 tonds of dates
opp cost dates in Italy: 10/5 = 2 tonds of grain
opp cost dates in Niger 10/25 = 0.4 tonds of grain
Answer:
C) The variable Y could be the price of the wool used to make mittens.
D) The variable X could be consumers income.
Explanation:
quantity supplied = 50 + 1/2X - 5Y -24Z
In this equation if X increases, then the quantity supplied increases. Therefore X can either be the product's price or consumer income.
In this equation if Y or Z increase, then the quantity supplied decreases. Therefore Y or Z are production costs, either labor or materials.
Answer:
$63,600
Explanation:
Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.
Amount of Inventory at
= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000
Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units
Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212
The 700 units sold will be value at $212 per unit.
Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400
Closing inventory amount = $212,000 - $148,400
= $63,600