Answer: The average number of hours she danced per day is 1.9 hours (rounded to the nearest tenth)
Step-by-step explanation: We start by calculating how many hours she danced all together which can be derived as follows;
Summation = 3 +2 +2 + 1 + 1.5 + 2 = 11.5
The number of days she danced which is the observed data is 6 days (she did not dance at all on Wednesday).
The average (or mean) hours she danced each day can be calculated as
Average = ∑x ÷ x
Where ∑x is the summation of all data and x is number of observed data
Average = (3+2+2+1+1.5+2) ÷ 6
Average = 11.5 ÷ 6
Average = 1.9166
Approximately, average hours danced is 1.9 hours (to the nearest tenth)
Answer:
1. Equilibrium solution: y= -3
2. Equilibrium solution y= ±1.414
Step-by-step explanation:
Thinking process:
The equilibrium solution can only be derived when 
1. Let's look at the first equation:

equating
to the expression
gives
y + 3 = 0
y = -3
Therefore, the equilibrium solution occurs at y = -3
2. Let's look at the second solution:

dividing each side by (t²-1) gives
1/(t²-1)
= (y²-2)/ (y²-4)
factorizing the right hand side gives:
at equilibrium:
, then
y² - 2 = 0
solving for y gives y = ±√2
= ±1.414
Angela owns a set of 6-inch tall glasses. Each glass has a diameter of 3 inches. Angela has three people over for dinner. Each guest will be served a full glass of milk. How much milk will Angela need (in cubic inches)? Use 3.14 for pi ()
Species A : 12 cm tall and grows 2 cm per month
H(m) = 12 + 2m
species B : 10 cm tall and grows 3 cm per month
H(m) = 10 + 3m
Its ur last answer choice