Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
$28,700
Explanation:
We know that
Ending work in process inventory = Opening work in process inventory + total manufacturing cost - cost of finished goods manufactured
where,
Total manufacturing cost = cost of direct materials used + direct labor cost + overhead cost
= $408,000 + $56,000 + $72,000
= $536,000
So, the ending work in process inventory would be
= $16,200 + $536,000 - $523,500
= $28,700
Answer:
1. Is this a 17 percent loan?
- No, the loan charges a much higher interest rate
2. What rate would legally have to be quoted?
3. What is the effective annual rate?
Explanation:
effective annual rate = (1 + i/n)ⁿ - 1
using a financial calculator, i = 30% (PV = 20,000, PMT = -1,950, Nper = 12, FV = 0)
monthly interest rate = 2.5%
effective annual rate = (1 + 0.30/12)¹² - 1 = (1 + 0.025)¹² - 1 = 1.3449 - 1 = 0.3449 = 34.49%
APR (legal rate) = 2.5% x 12 = 30%